Orkiestra

Bartosz Kózka

Orkiestra WUM powstała w 2007 roku z inicjatywy studentki Marty Dudek. Pierwszy program, jeszcze jako zespół smyczkowy,  zaprezentowała 27 XI 2008r. podczas koncertu „Miś pod szpitalną choinkę”. Szybko jednak przekształciła się w małą orkiestrę symfoniczną. Od początku istnienia Orkiestry jej członkowie uświetniają swoimi występami uroczystości uczelniane, zarówno w pełnym składzie, jak i kameralistyką.

Poza prezentacjami dla organizacji studenckich i szpitali Orkiestra ściśle współpracuje z lekarskimi zespołami muzycznymi w całej Polsce. W 2010 r z chórami wykonała w olsztyńskiej katedrze „Mszę Św. Mikołaja” G-dur J. Haydna, którą w kolejnym roku zaprezentowała podczas Festiwalu „Ave Maria” w Czeladzi. Tam też w 2013 r. wykonała „Magnificat” J. Ruttera. W 2014 r. wraz z chórem „Medicantus” OIL w Warszawie oraz dr Hanną Zajączkiewicz koncertowała podczas obchodów 25-lecia odrodzonych Izb Lekarskich. W czerwcu następnego roku wraz ze wszystkimi chórami okręgowych izb lekarskich występowała podczas Koncertu Inauguracyjnego Kongresu Polonii Lekarskiej w Teatrze Narodowym. W maju 2017 r. na zaproszenie organizatorów Festiwalu "Ave Maria" w Czeladzi wykonała "Magnificat" A. Vivaldiego wraz ze zrzeszonymi chórami.

Zespół jest częścią Europejskiej Orkiestry i Chóru Studentów Medycyny, której członkowie raz w roku spotykają się w różnych krajach Europy, by wspólnie ze znakomitymi dyrygentami przygotowywać i prezentować koncerty. Na ich program składają się wielkie dzieła symfoniczne i oratoryjne oraz kompozycje wybitnych twórców kraju przygotowującego spotkanie.
Bartosz Zwolan

W 2015 Orkiestra WUM była organizatorem kolejnego zjazdu EMSOC Warszawa 2015, podczas którego solista zespołu - student I WydziałuLekarskiego Bartosz Zwolan (aktualnie pełni funkcję prezesa Orkiestry) wykonał „Rondo a’la Krakowiak” F. Chopina.

13 grudnia 2016 r. na estradzie Filharmonii Narodowej WUMowscy symfonicy zaprezentowali muzykę filmową dla I Wydziału Lekarskiego.

Od momentu założenia zespołu  jego dyrygentem jest Beata Herman – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.

Obecnie zespół liczy 69 osób, a funkcję Inspektora Orkiestry pełni Bartosz Kózka – doktorant Wydziału Farmaceutycznego.


SEKACJA SMYCZKÓW - ponad 20-osobowy pełen kwintet, skladający sie z głównie absolwentów średnich szkół muzycznych; pracą sekcji kieruje  Elżbieta Sandel - absolewntka Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego; koncertmistrz Orkiestry WUM, laureatka polskich i zagranicznych konkursów skrzypcowych, solistka i pedagog.

SEKCJĘ DĘTĄ tworzy pełna grupa instrumentów drewnianych oraz intrumenty dęte blaszane. Kierownikiem sekcji jest Tomasz Marczak - absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Andrzeja Rokickiego,  solista i pedagog, dwukrotnie występował wraz z Deutsch-Scandinavische Jugend Orchester w Filharmonii Berlińskiej, członek Warszawskiej Orkiestry "Sonata", I trębacz Filharmonii im. W. Lutosławskiego w Łomży; absolwent studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w katedrze Zarządzania i Finansów.